Program

Program pro rok 2019 najdete na webových stránkách www.acaballado.cz/kalendar-akci/.

Pro zájmce zde ponecháváme program z roku 2018, na základě kterého si můžete udělat představu o tom, co bylo možné na akci zažít. 

V sobotu 24.11.2018 bylo připraveno setkání s historickými postavami, při kterém jste se mohli projít s vojenským průvodem městem, v Biskupském dvoře zažít představení divadelní skupiny Exulis o příjezdu francouzských vojsk do Brna, poslouchat dobovou hudbu a ochutnávat dobové speciality. Biskupský dvůr ožil velkoplošnou projekcí, která nás vrátila do města Brně roku 1805. 

17:00 Zahájení akce

Přivítání návštěvníků před kostelem sv. Tomáše na Moravském náměstí.


víceméně

Dozvěděli jste se o tom, co je pro vás na tento večer připraveno, abyste si mohli akci co nejlépe užít.

17:05 - 17:50 Historický průvod vojáků s Napoleonem

Historický průvod vyrazil od kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí, prošel centrem města a byl ukončen na Kapucínském náměstí u Biskupského dvora. 


víceméně

Trasa průvodu vedla z Moravského náměstí po ulicích Joštova, Česká, Solniční, Rašínova, nám. Svobody, Zámečnická, Dominikánské náměstí, Dominikánská, pak přes Šilingrovo náměstí na ulici Biskupskou kolem katedrály sv. Petra a Pavla, poté zpět ulicí Dominikánskou, Panskou a Radniční na Zelný trh k Biskupskému dvoru.  

17:50 Symbolické předání klíče od města

Brněnští konšelé se setkali v Biskupském dvoře s císařem Napoleonem a předali mu symbolický klíč od města.

18:00 Proslov císaře Napoleona

Císař Napoleon pozdravil přítomné obyvatele Brna z balkonu Biskupského dvora.

18:10 Videomapping - velkoplošná projekce

Biskupský dvůr ožil komponovanou projekcí připravenou speciálně pro účely této akce. 


víceméně

Představili jsme vám atraktivní formou Biskupský dvůr a Brno v různých situacích a historických souvislostech.

18:20 - 18:40 Představení "Brno 1805 - Osudu navzdory"

Divadlo historie v pohybu Exulis uvedlo interaktivní divadelně-šermířskou scénu z doby, kdy město Brno stálo v tíživé situaci spojené s příchodem francouzských vojsk v předvečer bitvy u Slavkova v roce 1805.


víceméně

Jak se žilo prostým Brňanům uprostřed víru těchto válečných událostí, které měly v budoucnu změnit tvář Evropy? O tom jste se mohli přesvědčit takřka na vlastní kůži v areálu Biskupského dvora.

18:40 - 18:55 Vystoupení bubeníků

Areál Biskupského dvora rozeznělo vystoupení bubeníků, které vám představil Spolek válečného hlomozu BANDA ALLEGRA v uniformách baterie tamborů 18tého regimentu.  


víceméně

Banda Allegra (batterie tambours 18éme regiment) každoročně doprovází historický průvod centrem Brna při akci Napoleon v Brně. Hraje zejména marše, signály, šansony od 16.-19. století. 

18:55 - 19:15 Představení "Brno 1805 - Rivalové"

Divadelní skupina EXULIS představila interaktivní ukázku Rivalové, která nás zavedla do světa šermířských duelů.

19:30 - 20:00 Modlitba za oběti válek (Petrov)

 Na památku vojenských i civilních obětí napoleonských válek a dalších válečných konfliktů proběhl pietní akt v katedrále sv. Petra a Pavla. 

19:30 - 20:00 Videoprojekce k tažení 1805

V areálu Biskupského dvora jsme promítli krátký videodokument o Napoleonově tažení Evropou 1805. 


víceméně

Videodokument "Tažení roku 1805" popisuje cestu vojáků Napoleonovy Velké armády od břehů kanálu La Manche po bitvu u Slavkova. 

19:30 - 20:30 Noční Brno z věží katedrály sv. Petra a Pavla

Připravili jsme pro vás možnost mimořádného výstupu do věží katedrály sv. Petra a Pavla, ze kterých jste se mohli pokochat výhledem na noční Brno.  

20:00 Ukončení akce

Doplňující informace k programu

Akce se koná v chladnějším období - vezměte si s sebou proto raději teplé oblečení, a pokud se vydáte na krátkou procházku městem spolu s historickým průvodem, nezapomeňte na pohodlnou obuv. :) Své zážitky si můžete odnést ve svých fotoaparátech nebo mobilních telefonech, k zakoupení budou také teplé nápoje (svařené víno, čaj) a různé pochutiny. Součástí historického průvodu budou koně, kteří mají speciální výcvik a účastnili se již řady rekonstrukcí bitev - proto je jen tak něco "nerozháže". Přesto prosíme o dodržování bezpečného odstupu od zvířat, o obezřetnost a o dodržování pokynů bezpečnostní služby. Pochod se bude na části trasy pohybovat po běžných komunikacích, kde nám při organizování dopravy pomáhají strážníci Městské policie Brno, příslušníci Policie ČR i pracovníci Dopravního podniku města Brna - pro hladký průběh akce proto prosím dbejte jejich pokynů.  

Mapa historické události NAPOLEON V BRNĚ

Prohlédněte si mapu konání akce a projděte si jednotlivé body na mapě. Dozvíte se, kdy a co se na jednotlivém bodu na mapě děje.Aktuality z našeho facebookuDalší aktuality