Program

Na sobotu 18.11.2017 jsme pro vás připravili setkání s historickými postavami, při kterém se můžete projít s vojenským průvodem městem, v Biskupském dvoře zažít představení divadelní skupiny Exulis o příjezdu francouzských vojsk do Brna, poslouchat dobovou hudbu a ochutnávat dobové speciality. Biskupský dvůr také ožije velkoplošnou projekcí, díky které si představíte, jak to mohlo v Brně v roce 1805 vypadat.

17:00 Zahájení akce

Přivítání návštěvníků na Moravském náměstí.


víceméně

Dozvíte se zde o tom, co je pro vás na tento večer připraveno, abyste si mohli tuto akci co nejlépe užít.

17:10 - 17:50 Historický průvod vojáků s Napoleonem

Historický průvod vyrazí od parku na Moravském náměstí, projde centrem města a jeho ukončení bude na Kapucínském náměstí u Biskupského dvora. 


víceméně

Trasa průvodu vede z Moravského náměstí po ulicích Joštova, Česká, Solniční, Moravské náměstí, Jakubské náměstí, Běhounská, nám. Svobody, Zámečnická, Dominikánské náměstí, Dominikánská, pak přes Šilingrovo náměstí na ulici Biskupskou, Petrskou na Zelný trh k Biskupskému dvoru.  

17:50 Symbolické předání klíče od města

Brněnští konšelé se setkají v Biskupském dvoře s císařem Napoleonem a předají mu symbolický klíč od města.

18:00 Proslov císaře Napoleona

Císař Napoleon pozdraví přítomné obyvatele Brna z balkonu Biskupského dvora.

18:15 Videomapping - velkoplošná projekce

Biskupský dvůr ožije komponovanou projekcí připravenou speciálně pro účely této akce. 


víceméně

Představíme vám atraktivní formou Biskupský dvůr a Brno v různých situacích a historických souvislostech.

18:30 Představení "Brno 1805 - Setkání s osudem"

Divadlo historie v pohybu Exulis uvádí interaktivní divadelně-šermířskou scénu z doby, kdy město Brno stálo v tíživé situaci spojené s příchodem francouzských vojsk v předvečer bitvy u Slavkova v roce 1805.


víceméně

Jak se žilo prostým Brňanům uprostřed víru těchto válečných událostí, které měly v budoucnu změnit tvář Evropy? O tom se přesvědčíte takřka na vlastní kůži v areálu Biskupského dvora.

19:15 Modlitba za oběti válek

 Na památku vojenských i civilních obětí napoleonských válek a dalších válečných konfliktů proběhne pietní akt v katedrále sv. Petra a Pavla. 


víceméně

 Po modlitbě budete mít příležitost vystoupat na věže katedrály a vidět večerní Brno.

19:20 Videoprojekce k tažení 1805

V areálu Biskupského dvora promítneme krátký videodokument o Napoleonově tažení Evropou 1805.


víceméně

Videodokument popisuje cestu vojáků Napoleonovy Velké armády od břehů kanálu La Manche po bitvu u Slavkova.  

19:45 Vystoupení bubeníků

Areál Biskupského dvora rozezní vystoupení bubeníků, které vám představí Spolek válečného hlomozu BANDA ALLEGRA v uniformách baterie tamborů 18tého regimentu.  


víceméně

Banda Allegra (batterie tambours 18éme regiment) každoročně doprovází historický průvod centrem Brna při akci Napoleon v Brně. Hraje zejména marše, signály, šansony od 16.-19. století. 

20:15 Představení "Brno 1805 - Čtyři karty"

Právo na čest bylo na počátku 19. století tradičním privilegiem důstojnického sboru takřka ve všech armádách civilizovaných zemí. Důvod k souboji se vždycky našel a nejinak tomu bylo i uprostřed válečných událostí spojených s pobytem francouzských vojsk ve městě Brně na podzim roku 1805.


víceméně

Pojďte spolu s Divadlem historie v pohybu Exulis nahlédnout do oněch dob, kdy muže dělala jejich čest a zdvořilost nebyla jen pouhou frází.

20:40 Videomapping

Velkoplošná projekce znovu oživí areál Biskupského dvora. 


víceméně

Představíme vám atraktivní formou Biskupský dvůr a Brno v různých situacích a historických souvislostech. 

21:00 Ukončení akce

Doplňující informace k programu

Akce se koná v chladnějším období - vezměte si s sebou proto raději teplé oblečení, a pokud se vydáte na krátkou procházku městem spolu s historickým průvodem, nezapomeňte na pohodlnou obuv. :) Své zážitky si můžete odnést ve svých fotoaparátech nebo mobilních telefonech, k zakoupení budou také teplé nápoje (svařené víno, čaj) a různé pochutiny. Součástí historického průvodu budou koně, kteří mají speciální výcvik a účastnili se již řady rekonstrukcí bitev - proto je jen tak něco "nerozháže". Přesto prosíme o obezřetnost a dodržování pokynů bezpečnostní služby. Pochod se bude na části trasy pohybovat po běžných komunikacích, kde nám při organizování dopravy pomáhají strážníci Městské policie Brno, policisté z Policie ČR i pracovníci Dopravního podniku města Brna - pro hladký průběh akce proto prosím dbejte jejich pokynů.  

Od 14:30 můžete vyrazit na prohlídku města Brna "Po stopách císaře Napoleona" se znalou průvodkyní Janou Amadou. Sraz je u reliéfní mapy města Brna na Moravském náměstí.

Mapa historické události NAPOLEON V BRNĚ

Prohlédněte si mapu konání akce a projděte si jednotlivé body na mapě. Dozvíte se, kdy a co se na jednotlivém bodu na mapě děje.Aktuality z našeho facebookuDalší aktuality